Craiova – Gaz Metan 3-1

În primul meci al anului din Liga 1, U Craiova a învins-o pe Gaz Metan Mediaş, 3-1, într-un meci jucat în direct la Telekom Sport 1.

Cicâldău a avut nevoie doar de 7 minute pentru a deschide scorul. Nu trecuse o jumătate de oră când acelaşi Cicâldău l-a impresionat pe selecţionerul Mirel Rădoi cu o execuţie fabuloasă din lovitură liberă. La prima ieşire mai serioasă din propria jumătate de teren, Gazul a revenit în joc. Acka l-a faultat pe Cardoso în careu, iar oaspeţii au primit penalty. Marius Constantin a marcat pentru a şaptea oară în acest sezon.

În repriza a doua, Cosic şi-a trecut şi el numele pe tabelă şi a dus scorul la 3-1. Diferenţa putea fi mai mare, dar Mihăilă şi Ivan au ratat, iar oltenii s-au impus şi au pus patru puncte între ei şi Gaz Metan.